Search
  • |
  • |
  • |

برگزاری جشنواره گلین قینانا

این برنامه به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری  ارومیه، شورای  شهر و  شهرداری  ارومیه در محوطه   مجموعه    پارک ترافیک  واقع در خیابان دفاع  مقدس     به  اجرا  در آمد . در  این  برنامه  که  با  استقبال بیش    از 1500 نفر  از همشهریان   عزیز  مواجه  شد  بخش  های شاد   و  متنوعی  به اجرا  در آمد  و سپس  دکتر «سیما فردوسی»   به  عنوان کارشناس  این  جشنواره در مورد  رابطه  میان  عروس و  مادر  شوهر  صحبت و  پس  از  پرسش  و  پاسخ عمومی  و  پیشنهاد های لازم   جهت     حل  مشکلات   مطرح  شده توسط کارشناس مربوطه  برنامه به پایان رسید .


مراسم افطاری شب نوزدهم رمضان

در شب نوزدهم رمضان مراسم افطاری با حضور شهردار آبادگر ارومیه و با حضور بیش از 300 نفر از معلولین شهر و به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه برگزار شد.


آموزش شهروندی کلاس اولی ها

پارک آموزش ترافیک برخوردار از امکانات متنوع مفرح سرگرم کننده و آموزشی و مربیان مجرب و در فضایی با نشاط و دلپذیر و با هدف فراهم ساختن زیر ساخت های فرهنگی احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی در محدوده ی سنی خردسال و کودکان به منظور کاهش آسیب های ناشی از تصادفات رانندگی ، در مورخه ی 06/07/93 با همکاری و همراهی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ارومیّه ، سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری ارومیّه ، گروه موزیکال صداو سیما و  نمایشگاه دائمی ومرکز تخصصی خدمات مشاوره ای هونیا  اقدام به برگزاری  سلسله برنامه های آموزشی تحت عنوان جشن آموزش شهروندی کلاس اوّلی ها نمود .


مراسم رژه همیاران پلیس

در طی این مراسم ، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان آذربایجان غربی  با اعلام کاهش 15 درصدی تصادفات منجر به فوت در شش ماهه نخست سال جاری در ارومیّه ، گفت: بی شک همیاران پلیس و تذکرات آنها به خانواده نقش موثری در کاهش این مهم داشته است. دراین همایش از همیاران پلیس و نمونه های ترافیکی شهر ارومیّه در محوطه ی پارک آموزش ترافیک واحد ارومیّه  تجلیل شد.

وی هم چنین ادامه داد: خوشبختانه در طول سال های اجرای طرح همیاران پلیس در بین دانش آموزان تجربیات خوب و موفقی را به دست آورده ایم و این امر نشان از تاثیر گذاری امر آموزش در دوران کودکی است.


نخستین جشنواره خانواده و ترافیک

نخستین جشنواره خانواده و ترافیک در شهرستان ارومیه با حضور کودکان و خانواده های آنان و به همت پارک آموزش ترافیک شهرداری فرهنگی ارومیه برگزار شد.در این مراسم مفاهیم ترافیکی و علائم راهنمایی و رانندگی در طی مراسم جشن و سرور و با اجرای نمایشنامه  حاضرین منتقل شد.


آموزش کودکان با استفاده از شعر و کاردستی و بازی در آلاچیق

در تابستان 1393 آموزش غیر مستقیم کودکان در دستور کار پارک ترافیک شهرداری ارومیه قرار گرفت و این آموزش ها در شاخه ها و مهارت های مختلف به عرصه رسید .این آموزش ها از طریق شعر ، کاردستی و بازی در آلاچیق . در این آموزش ها علاوه برمفاهیم ترافیکی ، مضامین فرهنگی و مذهبی نیز تعریف شده است.


استفاده از تئاتر و نمایش و بازی جهت آموزش مفاهیم ترافیکی به کودکان

در تابستان 1393 برای نخستین بار و با طرح تئاتر خلاق ، کودکان و نوجوانان تحت آموزش های غیر مستقیم علائم ترافیکی قرار گرفتند.در طی این دوره ها 294 نمایش  با مفاهیم مختلف زیر نظر مربیان مربوطه به اجرا درآمد. اساس نمایش خلاق فعالیت های لذت بخشی است که در آن مربی ضمن تشخیص توانایی ها و نیازهای کودکان و با کمک خود آنها در قالب ایفای نقش مفاهیم مورد نظر را به کودکان آموزش می دهد و در کنار آن هدف سرگرم کنندگی و شاد کردن کودکان را هم دنبال می کند .


آموزش پارک ترافیک در تابستان 1393

پارک ترافیک شهرداری ارومیه در راستای غنی سازی اوقات فراغت و ترویج فرهنگ ترافیک در میان کودکان و نوجوانان اقدام به برگزاری دوره ای تابستانی نموده است. در این دوره ها علائم راهنمایی و رانندگی و مفاهیم ترافیکی با ابزار های مختلف روز در قالب دوره های بازی های ترافیکی و نمایش ، آموزش ترافیک ، کاردستی ، نقاشی و گل بازی به کودکان 6 الی 12 سال آموزش داده شد. هم چنین در پایان دوره ها گواهی همیار پلیس به کودکان حاضر ارائه گردید.


آموزش همیاران پلیس و پلیس مدرسه

-       

همیار پلیس به دانش آموزی است که پس از کسب آموزش های لازم، با یادگیری  قوانین و مقررات  راهنمایی و رانندگی و به کار گیری آن ها، به عنوان یک شهروند قانون مند در صورت مشاهده ی تخلفات حادثه سازازسوی رانندگان وسایل نقلیه،با رعایت احترام و گفتاری مودبانه موارد تخلف را به آنان یاد آوری ودرصورت لزوم، تخلفات را گزارش نماید. همیاران پلیس به چند گروه همیار یکم، همیار دوّم،  همیار سوّم و پلیس یار نوجوان تقسیم می شوند .

هم چنین پلیس مدرسه دانش آموزان را به صف از خیابان عبور می دهد. وی با « نشان دادن پرچم ایست » به رانندگان وسائل نقلیه فرمان ایست می دهد و دانش آموزان را در محل های مجاز و خط کشی شده از عرض خیابان عبور می دهد.رانندگان وسایل نقلیه با دیدن پرچم پلیس مدرسه باید توقف کنند.اگر در خیابان پل یا زیر گذر مخصوص عابران وجود دارد ، پلیس مدرسه باید دانش آموزان را دعوت کند که از این محل ها برای عبور از عرض خیابان استفاده کنند .


اجرای طرح شهرداران کوچک

این طرح در مدارس پیاده سازی شده و در هر مدرسه یک یا چند نفر به عنوان شهرداران کوچک و مسئول نظافت مدرسه انتخاب شدند.در طرح تفکیک زباله های کاغذی  شهرداران کوچک موظف به تحویل کیسه های مخصوص دریافتی از شهرداری به دانش آموزان مدرسه خود شدندو آنها پس از مدتی با جمع آوری زباله های کاغذی منازل خود ، کیسه ها را به شهرداران کوچک تحویل دادند.پس از جمع آوری زباله ها از شهرداران کوچک تقدیر به عمل آمد.


راه اندازی اتاق غنچه ها

اتاق غنچه ها مخصوص کودکان کودکستان و مهد طراحی شده و شامل ماکت یک شهر با در نظر گرفتن تمامی جزئیات از قبیل درج بیمارستان، مدرسه و آتش نشانی و ...  می باشد. کودکان در این فضای کوچک مشغول بازی و تردد در خیابان های شهر می گردند و در حین بازی مربی توجه کودکان را به نکات ایمنی و خطر و تابلوهای نصب شده در سطح شهر جلب می کند تا کودکان در حین بازی با مفاهیم علائم و قوانین بصورت کاملا اولیه و ابتدایی آشنا گردند. هم چنین شماره تلفنهای ضروری و علائم مهم دائما تکرار می گردد تا در ضمیر کودکان نهادینه گردد.


آموزش مفاهیم ترافیکی به کودکان و نوجوانان

-       

به منظور آموزش نکات ایمنی و بالا بردن سطح ایمنی تردد درون شهری کودکان و دانش آموزان ،آموزشهایی در دو بخش تخصصی وعمومی و در سطوح شهرستانی و استانی برگزار گردید.گفتنی است در طی این آموزشها 15346نفر دختر و پسر در گروه های سنی 4تا 6، 7 تا 9 و 9 تا 11 سال با قوانین و علائم ترافیکی آشنا شدند.در مرحله عمومی آشنایی های کلی درباره قوانین و مقرارت راهنمایی و رانندگی ،حقوق شهروندی ورعایت کردن نکات ایمنی طرح شد.هم چنین در بخش تخصصی فیلم هایی شامل صحنه های ارتکاب خلاف توسط رانندگان در سطح شهر ارومیه پخش شد که مورد توجه و علاقه وافر دانش آموزان قرار گرفت  و آنان را نسبت  به وقوع جرائم در سطح شهر حساس و ارتکاب خلاف را بعنوان ضد ارزش در ناخودآگاه دانش آموزان حک نمود.هم چنین از میان  دانش آموزانی که از طرف مدارس به پارک مراجعه  نمودند، عده ای  بعنوان فعالان خاص، تحت عنوان همیار پلیس و پلیس گذربان و شهردار کوچک ، با شرح وظایف مشخصی، انتخاب شدند.

تجهیز قسمت های مختلف پارک ترافیک در اوایل سال 1392

تجهیز قسمت های مختلف پارک ترافیک در اوایل سال 1392

 

با توجه به اینکه ایران در سطح جهان دارای رتبه اول در مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی می باشد که بالاترین میزان این آمار متعلق به کودکان گروه سنی 4 تا 12 سال و سالمندان بالای 55 سال میباشد ، ضرورت آموزش به کودکان را هر چه بیشتر شایان توجه است.

لذا به منظور آموزش نکات ایمنی و بالا بردن سطح ایمنی تردد درون شهری کلیه شهروندان و در راستای ارتقای دانش ترافیکی آنان در سال 1392، تصمیم به تجهیز و ارتقای تجهیزات موجود پارک ترافیک شهرداری ارومیه شد.

دوچرخه در سایز های مختلف، ماشین های شارژی طرح اسکرپیون ، جیب شکاری و آذرخش ، طرح جنگی ، تجهیزات و وسایل کمک آموزشی ،ماشین های گوکارت و.....از جمله این تجهیزات بود.

پارک ترافیک

تاسیس پارک ترافیک شهرداری ارومیه


پارک آموزش ترافیک شهرداری ارومیه در سال 86 توسط شهردار محترم وقت جناب آقای بازیان در عرصه ای به مساحت 20000متر مربع، با هدف آموزش علائم راهنمایی و رانندگی و مفاهیم ترافیکی افتتاح گردید. این پارک آموزشی با امکانات و وسعت چند هکتاریش یکی از بزرگترین و زیباترین پارک های آموزشی ایران شامل امکاناتی چون سالن آمفی تئاتر ،سالن اداری ، سالن ورزشی ، باجه پلیس ، پارکینگ سرپوشیده ، پیست اسکیت و....است.

گفتنی است که پارک آموزش ترافیک در سال های  86 تا90 در اختیار سازمان حمل و نقل شهرداری ارومیه بوده و در طول این مدت با آموزش و پرورش استان و راهنمایی و رانندگی استان در تعامل بوده است. و دانش آموزان مدارس و مهد کودکها را تحت پوشش آموزش ترافیک قرار داده است.


Text/HTML

اهم فعالیتهای پارک ترافیک در سال91


این مجموعه با حمایت های مدیر عامل محترم سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری ارومیه و تلاشهای شبانه روزی مسئولین و پرسنل پارک آموزش ترافیک به صورت فعال و پویا عملکرد قابل قبولی را از سال 91 تاکنون داشته است .

آموزش بیش از 16036 نفر دانش آموز مدارس و مهدکودک ها و موسسات قرآنی ، درج اخبار و اطلاعات و اطلاع رسانی از طریق سایت ، نصب بنر در سطح شهر و پخش تراکت و بروشور ، برگزاری مراسمات در مناسبت های مختلف از جمله این فعالیتهاست.

هم چنین در این مجموعه علایم راهنمایی و رانندگی و مفاهیم ترافیکی از طریق کتابها و جزوات آموزشی ، پوستر ها و پلاکارد ها ، نواها، فیلم ها ، تئاتر و بازی های آموزشی به کودکان آموزش داده می شود.